Beslenme ve Diyet

BESLENME VE DİYET BİRİMİ

Beslenme, insanın; büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması, dış etkenlere ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için sağlığın temelini oluşturan yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. 
          Bu nedenle birimimizde beslenme ve diyet üzerine kapsamlı, hastalıklarda bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet verilmektedir. Beslenme ve Diyet Birimi olarak sizlere Poliklinik, Klinik ve Toplu Beslenme olmak üzere üç ayrı alanda hizmet vermekteyiz. 
          POLİKLİNİK HİZMETİMİZ 
          Polikliniğimizin amacı; yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek veya herhangi bir sağlık sorunu ile gelen kişiye beslenme davranış değişikliği sağlayabilmektir. Bunun için ilk muayenede kişinin beslenme alışkanlığı ayrıntılı olarak gözden geçirilir. 
          Kişinin yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite, kan bulguları ve beslenme alışkanlıkları doğrultusunda kişiye özel bir beslenme programı oluşturulur. 
          Polikliniğimiz; 
        » Şişmanlık 
        » Diyabet (Tip I, Tip II, Gestasyonel Diyabet) 
        » Sindirim sistemi hastalıkları 
        » Böbrek hastalıkları 
        » Karaciğer hastalıkları 
        » Kalp-Damar hastalıkları 
        » Gebelik-Emziklilik dönemi 
        » Çocuk ve Adölesan çağı 
        » Sporcu beslenmesi 
        » 0-1 yaş bebek beslenmesi 
          gibi özel durumu bulunan kişilere, beslenme programlarının düzenlenmesi, beslenme eğitimlerinin verilmesi ve belirli periyotlarda diyet takibinin yapılması gibi hizmetler sunmaktadır. 
          Diyet Polikliniğimize şahsen başvuru yapılmamaktadır. Hastanemiz uzman doktorları tarafından yönlendirilen kişilere uygun diyet eğitimleri verilmektedir. Sonrasında rutin kontroller ile takip sağlanmaktadır. 
          Poliklinik Gün ve Saatlerimiz 
          Polikliniğimiz her gün sabah 10.00-11.00 saatleri arasında, öğleden sonra 14.00-15.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 
          KLİNİK HİZMETİMİZ 
          Hastanemizde yatan hasta ve refakatçilerinin öncelikle yeterli ve dengeli beslenmesi ve yatan hastalarımızın tedavilerine ve beslenme alışkanlıklarına uygun diyetlerinin kişiye özel hazırlanması, hazırlanan bu yemeklerin yatan hasta ve refakatçilerine düzgün, temiz ve hijyenik koşullarda dağıtılması sağlanmaktadır. 
          TOPLU BESLENME HİZMETİ OLARAK; 
          Menü planlaması ve planlanan menü doğrultusunda gelen tüm yiyecek ve içeceklerin maddelerinin muayenesi kalite yönetimine uygun şekilde yapılmaktadır. Tüm yemeklerin hijyenik koşullarda hazırlanması, sunumu ve servis sonrası hizmetleri kontrol edilmektedir. 
          Unutmayın! Yaşamın her döneminde yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.